Lekcje
Jak odbudowano Warszawę?
27 września 2016r. 4d uczestniczyła w Warsztatach w Domu Spotkań z Historią. W trakcie godzinnych warsztatów oglądaliśmy zdjęcia archiwalne, wysłuchaliśmy nagrań świadków historii, obejrzeliśmy fragment filmu na temat odbudowy miasta w latach 1945-1955 oraz zbudowaliśmy makiety powojennych budynków.
Po warsztatach wybraliśmy się na spacer po Powiślu połączony z geocachowaniem. Podczas spaceru udało nam się odnaleźć dwie skrytki i z powodzeniem załogować nasze znaleziska. Dowiedzieliśmy się także sporo na temat ulicy Karowej i organizowanego tam cyklicznie Rajdu Barbórka. Przespacerowaliśmy się Parkiem Kazimierzowskim, po którym przechadzał się kiedyś Fryderyk Chopin. Dotarliśmy w okolice IX wiecznej rotundy przy ulicy Dynasy oraz na ulicę Tamka, gdzie przypomnieliśmy sobie legendę o „Złotej Kaczce”.
Było odkrywczo, ciekawie i twórczo.
Tematy Lekcji
Klasy piąte w Cytadeli
Cytadela
Wkrótce będziemy obchodzić Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie klasy piąte uczestniczyły
w październiku w bardzo ciekawej lekcji o historii Cytadeli Warszawskiej i X pawilonu. Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej to jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów. Uczniowie zwiedzili centralne więzienie śledcze dla więźniów politycznych. Według szacunkowych danych przez Cytadelę, w której urzędowała komisja śledcza i ferujący wyroki sąd wojenny, przewinęło się około 40 tysięcy więźniów – bojowników o wyzwolenie narodowe i przemiany społeczne: członków tajnych organizacji niepodległościowych, uczestników powstań narodowych, zwłaszcza powstania styczniowego, działaczy polskiego ruchu robotniczego, uczestników rewolucji 1905-1907 roku, uczestników manifestacji patriotycznych, strajków robotniczych, działaczy różnych organizacji politycznych i społecznych. Wśród więźniów X Pawilonu były tak wybitne postaci polskiej historii jak Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Gustaw Ehrenberg, ksiądz Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński i wielu innych. Przejmująca galeria malarstwa Sybiraka, więźnia X Pawilonu, Aleksandra Sochaczewskiego ukazała nam losy skazańców wygnanych na Syberię.
Opisz swój obraz.
Opisz swój obraz.
Opisz swój obraz.
Opisz swój obraz.
Opisz swój obraz.
Opisz swój obraz.
Opisz swój obraz.
Opisz swój obraz.
Opisz swój obraz.